عکس کودک /عکس نوزاد پسر /عکس آتلیه کودک /آتلیه کودک در کرج/

آتلیه تخصصی نوزاد در کرج

۰۷ دی ۱۳۹۸

نکاتی کاربردی در عکاسی از نوزادان:

یکی از بخش های شیرین و دلنشین عکاسی، آتلیه تخصصی نوزاد در کرج است در عین حال که از حساسیت بالایی برخوردار است؛ بسیار جذاب و دوست داشتنی است.

روزهای اول نوزاد تازه متولد شده بسیار زودگذر است. پس  چقدر مهم است که همه جزئیات شیرین نوزاد جدیدمان را ثبت کنیم. برای والدین فرقی نمی کند که فرزند اول آنها متولد شده یا فرزند چندم. برای هر پدر و مادری به دنیا آمدن نوزادشان بسیار خوشحال کننده و هیچان انگیز است. آنها دوست دارند با گرفتن عکس های زیبا از نوزادشان از لحظه تولد، لحظاتشان را ثبت کنند. یکی از مزایای عکاسی از نوزاد خود این است که زمان در اختیار شماست و می توانید در هر زمانی عکاسی از نوزاد را انجام دهید. برخلاف آنچه ممکن است شما شنیده باشید بهترین زمان برای عکاسی از یک نوزاد در دو هفته اول است اما عکس گرفتن از نوزادان به سبک “تازه متولد شده” در ماه بعد هم امکان پذیر است. فقط  باید کمی ابتکار عمل به خرج دهید.

آتلیه تخصصی نوزاد در کرج

برای عکاسی از نوزاد باید چند مهارت را دارا باشید. این مهارت ها شامل فیگور دهی به نوزاد است. البته این را هم در نظر بگیرید که سلامت نوزاد شما بسیار پر اهمیت است. لذا عکاسی از نوزاد عزیزتان را دست عکاسان آماتور نسپارید. اگر عکاسی نوزاد در آتلیه انجام می شود حتما نظافت آتلیه را بررسی کنید. از روی نمونه عکس های عکاس  و فیگور هایی که به نوزاد داده شده می توان به حرفه ای بودن عکاس پی برد. پس فقط داشتن تجهیزات کامل برای عکاسی نوزاد نشانه ی حرفه ای بودن نیست. حتما عکاسی نوزاد با والدین که خودتان باشید فراموش نشود. این عکس ها بسیار شیرین و به یاد ماندنی خواهد بود.

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

۱-ایده و ژست مناسب عکاسی نوزاد

فهرستی از طرح‌ها، ژست‌ها و ایده‌های متنوع برای عکس‌هایی که می‌خواهید بگیرید داشته باشید.

در عکاسی پرتره و عروسی، شما وسوسه می شوید که لنز خود را تا حداکثر باز کنید. چه کسی بوکه لنزهای باز را دوست ندارد؟ اما متأسفانه، این تکنیک در عکاسی نوزاد شما را با مشکل مواجه می کند. با وجود بسیاری از زوایای عجیب و غریب و موقعیت های پوستی که در نواحی نوزاد تازه متولد شده وجود دارد، اگر دیافراگم را باز بگذارید، عمق میدان شما ممکن است ناکافی باشد. این را در خاطر داشته باشید و یک یا دو متری بالاتر از کمترین میزان توقف f روی لنز خود کار کنید.

ممکن است شما برای عکاسی نوزاد با ژست های خاصی با والدین نوزاد قرارداد بسته باشید ولی به این مورد اکتفا نکنید. در زمان های بین ژست ها مثلا زمانی که کودک شیر میخورد و یا به خوای رفته است از فرصت استفاده کنید و عکس هایی از این لحظه ها نیز بگیرید.

در خیلی از مواقع در عکاسی نوزاد، عکس هایی که بدون برنامه ریزی و بصورت یهویی گرفته می شود بسیار جذاب هستند. زیرا لحظه های ناب حرکت های نوزاد نشانه گرفته شده است.

اگر در زمان عکاسی پدر و مادر نوزاد در عکس نبودند به آنها پیشنهاد کنید که مشارکت کنند و در عکس ها حضور داشته باشند.

سعی کنید درام و عشق را به عکس های پرتره نوزاد اضافه کنید تا عکس هایی فراتر از عکس ساده خلق کنید. حتی برخی از عکس های ساده و رسمی بعد از سالها محبوبیت ویژه ای خواهد داشت.

آتلیه کودک در کرج۲- پوشیدن لباس‌های راحت

احتمال این که بعد از گرفتن عکس‌های متوالی و در پوزیشن‌های عجیب و غریب، قلق و زاویه‌ی صحیح عکاسی از نوزاد دستتان بیاید زیاد است، لذا سعی کنید لباس‌هایی بپوشید که در جابه جایی، تحرک و خم شدن‌ها راحت بوده و آزادی عمل داشته باشید.

لباس نوزاد :

هنگام لباس پوشاندن نوزاد، سعی کنید آن را تا حد امکان ساده نگه دارید. روبان یا کلاه های ساده مناسب هستند، همچنین پتوهایی با رنگ خنثی. گلها فضای انرژی و تجدیدپذیری را به صحنه اضافه می کنند، بنابراین آنها غرفه های محبوب هستند.

۳- سن مناسب عکاسی از نوزاد

حتما سن نوزاد را در هنگام عکاسی پرتره در نظر بگیرید. عکاسان استودیویی عموما دوست دارند نوزاد در هفته‌ی اول تولد باشد اما برای جلسات خانگی دو هفته‌ی اول هم مناسب است.

اختلال هورمونی که بعد از روز ۴ ام یا ۵ ام تولد کودک، در مادر به وجود می آید را در ذهن داشته باشید. همچنین بسیاری از کودکان از هفته‌ی دوم تا چند هفته‌، از آکنه و یا مشکلات هاضمه‌ای رنج می‌برند و اغلب از روز یازدهم به بعد و یا از زمانی که به آمادگی کافی رسیدند شیرخوارگی خوشه‌ای را آغاز می‌کنند.

پیشنهاد عکاسی نوزاد، نوزادان ۷ الی ۱۰ روزه است، بدین ترتیب هم نوزاد در مرحله ی تازه واردی خود است و هم والدین فرصتی دارند که خود را برای زندگی با نوزاد جدید خود آماده کنند.

۴- به والدین پیشنهاد دهید که چه لباسی بپوشند

به والدین برای این که چه لباسی بپوشند پیشنهاداتی بدهید. اکثر مادران ترجیح می‌دهند که به جای تاپ های تنگ مخصوص شیردهی، یک تی شرت گشاد تن کنند. سعی کنید در استفاده از کلمات خود دقت کنید، چرا که هیچ کسی به اندازه‌ی کسی که به تازگی مادر شده، حساس نیست!

از والدین بخواهید که پیش از عکاسی ساعت‌های خود را دربیاورند؛ چرا که حضور یک ساعت بزرگ در عکس‌های کلوز-آپ از نوزادی که در آغوش والدین خود است؛ بسیار زننده و نامتناسب است. یادتان باشد که در لحظه‌ی آخر به آن‌ها نگویید که ساعتشان را دربیاورند. چرا که معمولا بستن ساعت علائمی روی پوست می گذارد که چند دقیقه زمان می‌برد تا از بین برود.

۵- نظر خواهی از والدین در مورد زمان مناسب

از والدین در مورد این که با توجه به برنامه‌ی زندگی‌شان، چه زمانی مناسب عکاسی خواهد بود، نظر بخواهید. عموما نوزادان صبح‌ها سرحال ترند.

به هیچ وجه اجازه ندهید که جلسه‌ی عکاسی از نوزاد در ساعات پایانی روز و حتی غروب برگزار شود چرا که آرام کردن نوزادان در اواخر روز ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

۶- صحبت کردن با والدین پیش از شروع کار

حتما پیش از شروع عکاسی نوزاد، چند دقیقه ای با والدین صحبت کنید. اینکار کمک می کند تا آنها ریلکس باشند و در تعامل با شما احساس راحتی بیشتری کنند. یقینا آرامش آنها موجب می شود که شما هم عکسهای به مراتب بهتری ثبت کنید.

سؤالات مطرح شده در زیر نتیجه ارتباط با والدین خواهد بود. آنها مشتری های شما هستند  و عکس ها برای آنها است.

آیا آنها از عکسهای تازه دیده شده در نوزادان الهام گرفته اند؟

چه چیزی را دوست دارند و از چه چیزی متنفرند؟

آیا موضوعاتی وجود دارد که برای خانواده مهم باشد که بتوان از آنها بازی کرد؟

با آنها آشنا شوید و از زمان برنامه ریزی استفاده کنید و بدانید که به دنبال چه عکاسی نوزادی هستند.

۷-ارتباط با نوزاد قبل از جلسه‌ی پرتره

حتما پیش از شروع عکاسی، زمانی را با خود نوزاد بگذرانید. آن‌ها نسبت به کودکان به توجه بیشتری نیاز دارند!

بعد از مدت زمانی که با نوزاد گذراندید، خواب آلودگی و بدخلقی هایش کم می‌‌شود و آن جاست که شما ترسی بابت این که تمام زمانتان صرف رسیدگی به نیازهای جسمانی کودک به هدر برود نخواهید داشت.پس از این متوجه می‌شوید که بعد از آن همه هیجان، پنجره ای از آرامش گشوده شده که دقیقا همان فرصتی است که شما دنبال آن بوده اید تا عکاسی خود را آغاز کنید.

۸- رعایت بهداشت

مهم‌ترین نکته که مقدم بر همه است این است که همیشه، همیشه، همیشه پیش از دست زدن به کودک دست‌های خود را بشویید! آن‌ها بسیار در برابر بیماری و آلودگی‌ها آسیب پذیر هستند، لذا سعی کنید در تمیزترین حالت ممکن باشید.

و صدالبته اگر مریض هستید، جلسه را به تعویق بیاندازید چرا که سلامتی نوزاد اولویت اصلی است.

 

۹- توجه به رفتار نوزاد

موقعیت دادن به نوزاد احتمالاً سخت ترین بخش این نوع کارهاست. شیرخوارها در جهت گرفتن بسیار خوب نیستند و بدنهای ریز و ظریف آنها باید با نهایت مراقبت انجام شود. همیشه بهترین کار این است که یک دستیار یا یک عکاس دیگر در دست داشته باشید که تجربه کار با نوزادان را داشته باشد، که می توانند کودک را بدون بیدار کردن آنها به سایر نکات منتقل کنند.

من شخصا رفتار نوزاد را تعقیب می‌کنم. اگر نوزادان بیدار و آماده باشند به خانواده پیشنهاد می‌دهم که یک عکس پرتره خانوادگی گرفته شود. البته رویکرد عکاسان مختلف در این مورد متفاوت است، برای مثال بسیاری از عکاسان استودیویی، درخواست می‌کنند که قبل از جلسه‌ی عکاسی، حسابی به نوزادان شیر داده شود تا آن‌ها به یک خواب بلند و عمیق فرو بروند.

هر چه بیشتر از نوزادان عکس بگیرید، بیشتر قلق انجام دادن این کار دستتان می‌آید.

۱۰- راحتتر بودن عکاسی در زمان خواب نوزاد

گرفتن عکس‌های قاطع، هنگامی که کودک خواب است؛ راحت‌تر است. برای مثال گرفتن عکس کلوز-آپ از پاهای کوچک نوزادان زمانی که خوابند بسیار راحت‌تر از زمانی است که آن‌ها را در هنگام بیداری تکان می‌دهند.

۱۱- صحبت کردن با نوزاد

سعی کنید همیشه با نوزاد صحبت کنید چون موجب می‌شود به صدای شما عادت کنند و از شنیدن صدای غریبه، نزدیک خود پریشان نشوند. با صدایی آرام و ملایم صحبت کنید، نوزادان به سروصدا بسیار حساسند.

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

۱۲- توجه به خواب آلودگی

آتلیه تخصصی نوزاد در کرج ؛ اگر نوزادی دچار خواب آلودگی شد، چند دقیقه صبر کنید تا کاملا به خواب برود. حتی در وضعیت سایلنت دوربین عکاسی، صدای کلیک شاتر دوربین می‌تواند خواب و مزاج آن‌ها را بد کند. هرگز تا زمانی که کاملا به خواب نرفته اند آن‌ها را تکان ندهید، یعنی تا زمانی که کاملا بدنشان ساکن شد و تنفسشان عمیق شد. اگر کودکی که تازه به خواب رفته را جابجا کنید، بیدار خواهد شد!

۱۳- توجه به گرسنگی نوزاد

اگر نوزاد بخاطر گرسنگی پریشان شود شما هرگز نمی‌توانید آن‌ها را آماده عکس  کنید. اجازه بدهید که کودک به اندازه ی کافی شیر بخورد، یقینا کار شما در ادامه راحتتر خواهد بود.

۱۴- یافتن زاویه مناسب برای عکاسی از نوزاد

به خاطر بسپارید که برخی از نوزادان یک تمایل طبیعی دارند که سر خود را به یک سو بیشتر بچرخانند. اگر حس کردید مدام سرشان را به طرف مخالف شما می گیرند راحت ترین کار این است که کودک را به طور مخالف جابجا کنید.

۱۵- توجه به حساسیت نوزادان به دما

نوزادان بسیار به تماس و دمای بدن حساس هستند. اگر نمی‌خواهید آن‌ها را شوکه کنید یا باعث گریه آن ها بشوید حتما پیش از لمس آنان مطمئن شوید دستانتان به اندازه‌ی کافی گرم است.

می خواهید ترموستات را در خانه یا استودیو تنظیم کنید، جایی در فاصله ۸۰ تا ۸۵ درجه فارنهایت. هدف شما این است که نوزاد را گرم نگه دارید، به خصوص اگر پتوها ضخیم نباشد. یک بخاری نیز ایده خوبی است.

اما گرم نگه داشتن آن نیز می تواند به معنای حفظ فضایی دوست داشتنی و آرام باشد. این عکاسی را برای مادر، پدر، کودک یک تجربه سرگرم کنند رقم بزنید. انعطاف پذیر و دوستانه باشید و از آن لذت ببرید.

۱۶- تهیه‌ی تجهیزات مناسب برای عکاسی از نوزادان

نکته‌ای که در انتخاب دوربین برای عکاسی از نوزادان باید به خاطر داشته باشید این است که کم صداترین شاتر ممکن را داشته باشد. یک شاتر پرسروصدا نزدیک صورت نوزاد می‌تواند حسابی او را پریشان کند.

بیشتر متخصصان فقط از نورپردازی طبیعی استفاده می کنند. این نگاه با حالت های تصاویر به خوبی مطابقت دارد. با کمی نور فیلترشکن زیبا می توانید شگفتی هایی را انجام دهید. در یک جلسه استودیویی، می توانید از چراغ های سریع استفاده کنید، اما آنها باید بصورت خارجی باشند. چراغ را تنظیم کنید یا از دیفیوزرهای بزرگ استفاده کنید تا آن را تا حد ممکن نرم کند. هرگز از فلاش های پاپ آپ یا تنظیمات دوربین استفاده نکنید. چشمان نوزادان حساس هستند.

۱۷- لنز مناسب برای عکاسی نوزاد

برای گرفتن عکس دسته جمعی به همراه نوزاد، یک لنز ۵۰ میلیمتری، به عنوان مثال لنز Canon 50 mm f/1.8 STM یا لنز Nikon 50 mm انتخاب مناسبی خواهد بود. هنگام عکاسی از نوزاد در خانه، حتی اگر خانه‌ی والدین نوزاد کوچک باشد هم این لنز ۵۰mm می‌تواند طوری مدیریت شود که همه‌ی اعضای خانواده در عکس جا شوند.اگر شما به عکاسی شیوه‌ی سبک زندگی تمایل دارید، یک لنز بازتر در حدود ۳۵ میلیمتر می‌تواند فضای داخلی را با اعوجاج کم‌تری فراهم کند. البته اگر نمی‌خواهید افراد، عجیب و بزرگ به نظر برسند آن‌ها را از حاشیه‌ی عکس دور کنید.

۱۸ – استفاده از اسباب بازی نوزاد در عکاسی نوزاد :

در زمان عکاسی از نوزاد، توجهی هم به وسایل نوزاد داشته باشید. اگر عکاسی در منزل انجام می شود از والدین نوزاد اجازه بخواهید تا سری به اتاق نوزاد بزنید. از اسباب بازی ها و یا از وسایل مخصوص نوزاد برای ایجاد خلاقیت  در عکاسی استفاده کنید. اگر عکاسی نوزاد در آتلیه انجام می شود، از روز قبل با والدین نوزاد هماهنگ کنید تا بخشی از لوازم نوزاد را همراه داشته باشند. برای نوزادان دختر سعی کنید از عروسک های نوزاد و برای نوزاد پسر از اسباب بازی های مخصوص پسربچه ها استفاده کنید. نحوه ی چیدن این لوازم  مستلزم قدرت خلاقیت شما است.

از لوازمی مثل سبد و یا ظرف های فانتزی که بتوانید نوزاد را در آن قرار دهید استفاده کنید. سبد بزرگ میوه برای این کار بسیار زیبا و جالب خواهد بود.

۱۹ – چند کار ساده وجود دارد که می توانید انجام دهید که یک نوزاد  شاد و یک جلسه عکاسی نوزاد سازنده را تضمین می کند. محل عکاسی را گرم کنید. علاوه بر داشتن محیط گرم، موزیک آرامش بخش داشته باشید که باعث شگفتی برای خوابیدن نوزاد می شود. نکته مهم دیگر اینکه مطمئن باشید که نوزاد گرسنه نیست. اگر گرسنه است ابتدا از مادر نوزاد بخواهید شکم نوزاد را سیر کند تا در حین عکاسی، نوزاد بدقلقی نکند. نوزادان در زمان های صبح و عصر بیشتر برای عکاسی همکاری می کنند تا بعد از ظهر و غروب. سعی کنید بین ساعت صبحانه و ناهارعکاسی از نوزاد را انجام دهید. فکر می کنم شما هم موافقید که این ساعت ها بهترین زمان برای نوزادان است.آتلیه تخصصی نوزاد در کرج مهردادمیرزائی

۲۰ -تجربه در عکاسی نوزاد :

عکاسی نوزاد در آتلیه تخصصی نوزاد در کرج از آن دسته کارهای آسان نیست. اعتماد به نفس، تمرین و تجربه عملی در این کار بسیار اهمیت دارد. در هر حالتی که از نوزاد قصد عکسبرداری را دارید باید حتما چک کنید که خطری نوزاد را تهدید نمی کند. تمام لوازمی که برای عکاسی از نوزاد و درکنار نوزاد استفاده می کنید را بررسی کنید تا ایمن باشد. خصوصا اگر بطور مستمر مشغول عکاسی نوزاد در آتلیه خود نبوده اید، ایده خوبی است که روند برنامه ریزی شده و دقیق را در پیش بگیرید. برای تمرین می توانید از یک عروسک استفاده کنید و قبل از عکاسی واقعی همه جوانب را با آن تمرین کنید.

۲۱- اتفاقات غیر منتظره در عکاسی نوزاد:

عکاسی نوزاد ممکن است طبق پیش بینی و برنامه ریزی شما پیش نرود. گاهی نوزاد در وقت خواب خود از خوابیدن امتناع می کند و یا برعکس. در این هنگام نباید برنامه عکاسی خود را از دست رفته بدانید. بلکه باید از گرفتن عکس های طبیعی از نوزاد در این لحظات استفاده کنید. در بیشتر مواقع عکس های ارگانیک نوزاد از بهترین و شیرین ترین عکس های نوزاد از آب در می آید.

عکسبرداری در نوزادان کمی بیشتر از انواع دیگر عکاسی طول می کشد. زمان زیادی برای آرامش نوزاد وجود خواهد داشت، نوزاد را به خواب می برد یا نوزاد را تغذیه می کند. ممکن است استراحت هایی برای تمیز کردن رخ دهد. در هر صورت، عکاسی نوزاد غیرقابل پیش بینی است. انتظار داشته باشید که بطور معمولی دو یا سه ساعت طول بکشد. همچنین انتظار داشته باشید که در ۳۰ دقیقه آخر بهترین عکسها به دست بیایند.

در عکاسی نوزاد ممکن است گاهی اتفاقاتی پیش بیاید که ممکن است والدین نوزاد با صحبت هایی باعث شوند اعتماد به نفس شما در عکاسی پایین بیاید. در این لحظات خونسردی خود را حفظ کنید و به نوزاد و عکس هایی که قرار است بگیرید فکر کنید. در هیچ شرایطی در کار حرفه ای نباید تحت تاثیر محیط قرار بگیرید و به توانایی خود شک کنید. اگر تازه کار هستید حتما قبلا از کار با مشتری تجربه کسب کنید.

۲۲- عکاسی نوزاد با خواهر و برادر:

از خواهر یا برادر های نوزاد غافل نشوید. نگته ای که اینجا مطرح است این است که اگر خواهر یا  برادر نوزاد کوچک هستند سعی کنید آنها را منتظر نگذلرید چون کودکان از انتظار برای نوبت خسته می شوند و در زمان عکاسی نمی توانید توجه آنها را جلب کنید.

۲۳ – دکور مناسب عکاسی نوزاد:

در آتلیه عکاسی نوزاد در کرج ، دکوری که استفاده می کنید و لباس هایی که مخصوص این کار هستند بسیار حائز اهمیت هستند. به دلیل اینکه اینها کمک می کنند تا حالت های نوزاد با اندام ظریف و کوچکش بیشتر به چشم بیاید. یک آتلیه نوزاد باید دکور های مجزا برای عکاسی نوزاد داشته باشد. در هر دکور بهتر است از یک تم رنگ استفاده شود که خود نوزاد در بین رنگ ها گم نشود زیرا سوژه اصلی ما نوزاد است. البته برای عکاسی نوزاد و کودک از تم های رنگارنگ هم استفاده شود عالی است و این را باید شما به عنوان عکاس حرفه ای نوزاد تشخیص دهید که چه تم رنگی برای شرایط موجود مناسب است.

در بین این تم ها می توانید تعدادی را به تم تولد نوزاد اختصاص دهید. عکاسی از تولد نوزاد بسیار رایج است و والدین دوست دارند عکاسی با کیفیت تری انجام دهند.

همیشه مادران نوزادان، برای روز عکاسی، لباس های متفاوتی همراه خود دارند علاوه بر استفاده از این لباس ها بهتر است شما هم در آتلیه عکاسی نوزاد حود لباس هایی که به نظرتان جالب و خلاقانه است هم فراهم کنید برای مثال لباس پری دریایی و از این قبیل که خاص هستند.

  همیشه والدینی هم هستند که فرصت عکاسی از نوزادشان را در فضای طبیعت ندارند و شما می توانید با فراهم کردن دکوری که طبیعت را شبیه سازی کرده باشد این فرصت عکاسی را به آنها بدهید. در بازار درختچه ها و از ای قبیل لوازم برای شبیه سازی طبیعت زنده بسیار است و می توانید به سلیقه خود انتخاب کنید.

آتلیه تخصصی نوزاد در کرج

نظرات کاربران

Call Now Buttonبا ما تماس بگیرید