آتلیه تخصصی کودک در کرج

عکاسی کودک در کرج

۲۶ بهمن ۱۳۹۸

در عکاسی کودک چه نکته هایی باید رعایت شود؟

آتلیه مهرداد میرزائی در جهانشهر کرج، با سابقه طولانی در زمینه عکاسی کودک، عکاسی نوزاد و عکاسی عروس، فعال می باشد. در این مقاله قصد دارد تا تجربه های خود را در فعالیت چندین ساله در زمینه عکاسی کودک در کرج ، در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهد.

در اینجا اطلاعاتی از تجهیزات مورد استفاده تا نورپردازی و ژست های کودکان و هر آنچه نیاز است تا در عکاسی از کودکان رعایت شود مطرح می گردد. عکاسی از کودکان کار پرهیاهو و در ضمن پر از اتفاقات پیش بینی نشده است به همین دلیل کار لذت بخش و در عین حال نیاز به مهارت دارد.

برخی از اصول اساسی در عکاسی:

در عکاسی باید اندازه ها و مقیاس ها را در نظر داشته باشید مثلا یک درخت خیلی بزرگ در یک حیاط بسیار کوچک چندان جلوه ویژه ای ندارد.

در حالتی میخواهید تقارن را در عکاسی حفظ کنید یک خط خیالی در نظر بگیرید. با توجه به این خط فض را در کادر تصویر متقارن کنید.

یک اصل مهم:

آنچه را در یک عکس مشاهده می کنید تصور کنید و تصویر را به ۳ بخش مساوی به صورت افقی و ۳ بخش عمودی تقسیم کنید. دو نقطه را در قسمت بالای عکس و دو طرف پایین آن علامت بزنید. دو نقطه را از بالا و دو نقطه از نقاط جانبی را تصور کنید (یا ترسیم کنید. این عکس را به ۹ جعبه (مستطیل یا مربع) تقسیم می کند.

مرکز توجه هر عکس باید در یکی از نقاطی باشد که این خطوط در آن تلاقی دارند.  چهار نکته وجود دارد.

هنگامی که عناصر اصلی یک عکس در این نقاط یافت می شود. خواهید فهمید که این عکس به نوعی بهتر به نظر می رسد.

“قاعده سوم” در بین انواع هنرمندان ، از نقاشان گرفته تا عکاسان ، بسیار محبوب است.

همچنین با استفاده از تقاطع ها می توانید مناطقی را به گروههایی اختصاص دهید که یک سوم را اشغال می کنند یا چیزهایی را در امتداد خطوط خیالی قرار می دهند. همانطور که مشاهده می کنید اجرای آن بسیار ساده است. مکان های خوبی برای قرار دادن چیزها؛ سوم راه بالا ، سوم راه از سمت چپ.

استفاده از “قاعده سوم” می تواند به ایجاد زیبایی متعادل و آسان در تصاویر چشم کمک کند. همچنین ، همانطور که مجبورید موقعیت هایی نسبت به لبه های قاب قرار دهید ، به خلاص شدن از شر “افراد ریز و درشت که تحت سندرم فضای خالی وسیع قرار دارند” کمک می کند.

تجهیزات مورد نیاز عکاسی کودک :

 • دوربین
 • نورسنج
 • لنز
 • رفلکتور
 • فلاش
 • سه پایه
 • اکسسوار تزیینی

برای عکاسی از کودک پدر و مادرها دو انتخاب دارند: اولی عکاسی از کودک در آتلیه کودک که هر آتلیه عکاسی کودک در کرج تجهیزات و دکور لازم برای این کار را فراهم کرده و می توانید از آنها استفاده کنید. دومین انتخاب عکاسی کودک در خانه است که عکاسی در منزل شما و با استفاده از محیط منزل انجام می گیرد. در انتخاب دوم نکته مهم این است که عکاس کودک باید توجه لازم را به نور محیط داشته باشد قبل از شروع عکاسی آن را بررسی کند. بهتر است اتاقی را که پنجره و نور طبیعی وجود دارد انتخاب کند.

دوربین:

از دو نوع دوربین می توان برای عکاسی کودکان استفاده کرد یکی عکاسی با موبایل یا دوربین های خانگی و دیگری عکاسی با دوربین های اس ال آر یا پیشرفته تر.

در مورد اول تقریبا موضوع مشخص است و عکاسی از کودکان محدود به تنظیماتی است که موبایل یا دوربین شما به شما تحمیل می کند. البته در این موارد شما از اپلیکیشن های مخصوص عکاسی کودک یا امکانات «فان» افزونه های موبایل هم می توانید استفاده کنید. استفاده از تم هایی مثل برف و باران یا انعکاس یا چیز های آماتوری که ممکن است در کار نهایی به ما کمک کند.

در مورد دوم موضوع پیچیده تر است. شما یک دوربین فول فریم یا یک دوربین هاف فریم نیاز دارید که تا نود درصد ساختاری شبیه به هم دارند. شما از بازه ی وسیعی از دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو در اختیار دارید که هر کدام به شما امکان تصمیم گیری دقیق تری را می دهد.

نورسنج:

نورسنج به شما کمک می کند تا در صورت عکاسی در مُد نوردهی دستی (M)، دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو مناسب انتخاب کنید. و دیگر اینکه اگر همزمان از نور طبیعی و فلاش استفاده می کنید میزان تابش هر کدام را محاسبه و لحاظ کنید.

لنز:

اینکه دقیقا بگوییم چه لنزی برای عکاسی کودک مناسب است خیلی فنی است. اما می شود مطابق عرف اظهار نظر کرد که معمولا از چه لنز هایی استفاده می شود. اگر امکانش را دارید از لنز های با دیافراگم باز استفاده کنید.

رفلکتور:

رفلکتور یک وسیله ی نورپردازی است. در عمل به هر شیء متوسط یا بزرگی که نور را در خدمت عکاسی بازتاب دهد رفلکتور می گویند. یک رفلکتور فنری، ساده ترین نوع رفلکتور است که در اندازه و تنوع مختلف در بازار است. یک ورق یونولیت متوسط یا بزرگ یک رفلکتور کار آمد است. یک دیوار سفید بزرگ در زمان و زاویه مناسب یک رفلکتور است. یک پارچه ضخیم سفید یک رفلکتور است و در مواردی پیراهن سفید یک دست شما برای سوژه های کوچک یک رفلکتور است.

فلاش:

در مورد استفاده از فلاش دو موضوع وجود دارد : یکی استفاده از فلاش در استودیو کودک یا فضای داخلی و دیگری استفاده از فلاش درعکاسی کودک فضای باز. در عکاسی استودیو شما بین یک تا شش نور استفاده می کنید. در مورد دوم باید بر مبنای نور محیط نورسنجی کنیم و سپس نور فلاش را به عنوان نور کمکی در صحنه اضافه کنیم.

سه پایه:

استفاده از سه پایه در چند مورد برای شما کمک حال خواهد بود:

 •     برای عکاسی از سوژه در نور کم
 •     عکاسی از سوژه در نور مناسب اما سرعت شاتر های آهسته
 •     برای عکاسی هایی که خروجی کار یک عکس ترکیبی خواهد بود
 •     هنگام استفاده از لنز های تله و سوپر تله
 •     زمانی که از لحاظ فیزیکی کمی ضعیف هستید
 •     زمانی که مچ، گردن و یا کمر درد دارید
 •     هنگام فیلمبرداری با دوربین اس ال آر
 •     هنگام عکاسی پانوراما یا ورتوراما

نکته: سه پایه نور با سه پایه عکاسی متفاوت است.

اکسسوار تزیینی:

این موارد شامل صندلی، عینک، چتر، لباس، دکور، پارچه و حریر، وسایل تولد، کیک مصنوعی فوندانت و هزاران چیز دیگر می شود. کسی در عکاسی کودک و نوزاد موفق است که صدها مورد از این خرده ریز ها را به مرور و با سلیقه جمع آوری کرده باشد.

عکاسی آسان از کودک با این ترفندها:

کودکان معمولا با اسباب بازی های خود دوست هستند. و هر زمان که مشغول بازی با اسباب بازی هایشان هستند احساس واقعی تری به آنها دارند بر خلاف بزرگتر ها که می دانند اسباب بازی جان ندارد و شی ء است. در زمان عکاسی کودک در کرج ، وقتی نیاز به همکاری عالی کودک دارید و اگر دوست دارید عکس های طبیعی تری از کودک بگیرید؛ سعی کنید ابتدا او را با وسایل بازی اش مشغول کنید.

همیشه عکس های طبیعی زیبایی خاص خود را دارند. عس های حالت های طبیعی کودک بیشتر جلب توجه می کند و از جذابیت بیشتری برخوردار است.

خصوصا اگر کودک دختر باشد که بسیار زیبا در عالم کودکانه خود نقش مادر را برای عروسک خود بازی می کند. حالت های مادرانه ای که از مادر خود یادگرفته را به نمایش می گذارد.

پس یک عکاس با هوش در این فاصله خود را در میدان بازی کودک وارد می کند و با درخواست های کوچک از کودک البته با هوشیاری که بازی کودک به هم نخورد، زاویه های عکاسی مناسب را پیدا می کند.

نظرات کاربران

Call Now Buttonبا ما تماس بگیرید