عکس آتلیه کودک / ژست عکس نوزاد پسر / پرتره کودک/آتلیه کودک/آتلیه کودک در کرج/

عکاسی کودک و نوزاد با نور طبیعی

۰۶ اسفند ۱۳۹۸

چگونه با نور طبیعی عکاسی کودک و عکاسی نوزاد کنیم؟

عکاسی کودک و نوزاد با نور طبیعی در کرج راهکاری است که باعث ایجاد عکس های جذابتر در آتلیه کودک می شود. سبکی که خیلی از عکاسان حوزه کودک به دنبال آن هستند و برای آن برنامه دارند.

در بین حالت ها، لحظه ها، ویژگی ها و رفتارهایی از نوزدان وجود دارند که ما دوست داریم آن لحظه را ثبت کنیم تا برای همیشه ماندگار شوند: چشمان درشت، خنده های بامزه، انگشتان کوچک، پوست لطیف و صورت های پر از لُپ، همه این ها ویژگی هایی هستند که فقط در این موجودات کوچک تازه پا به دنیا گذاشته یافت می شوند.

آتلیه تخصصی کودک در کرج – عکاسی کودک در کرج

به همین خاطر است که در دوران یک سالگی رشد کودکان که بسیار غریب و دیوانه وار و پر از لحظه ها و ویژگی های خاص است، ممکن است یکی از نزدیکان یا دوستانتان از شما بخواهد که با دوربین تان برای عکاسی نوزاد دلبندشان به خانه آن ها بروید.

در نگاه اول ممکن است بسیار خوشحال باشید که از شما خواسته اند کار عکاسی کودک و یا عکاسی نوزاد انجام دهید. اما وقتی به چالش های این کار فکر می کنید، کمی پا پس می کشید و استرس می گیرید: مثلاً اینکه از شما انتظار دارند که به سبک ان گدنز (یک عکاس معروف کودکان) از بچه قنداق پیچ شده شان عکاسی کنید؟ یا یک عکس فوق العاده با نور استودیویی عالی به آن ها تحویل دهید؟ از اینکه بخواهید کار فوق العاده ای تحویل بدهید در حالی که فقط چند ساعت برای این کار وقت دارید دچار استرس می شوید؟

عکاسی از نوزادان با استفاده از نور طبیعی

چگونه می خواهید از زمانی که در اختیار دارید، بهترین بازده عکاسی از نوزدان را داشته باشید؟ به خصوص وقتی که میخواهید عکاسی کودک با نور طبیعی انجام شود. عکاسی کودک و نوزاد با نور طبیعی در کرج توسط مهرداد میرزائی بصورت تخصصی انجام می شود.

درست در حالی که در همین زمان کودک یا در حال خواب است یا گریه می کند یا… . چگونه می توانید این چرخه را لحظاتی برای گرفتن عکس عالی که انتظار دارید، متوقف کنید؟ همه این ها چالش برانگیز است و شما چگونه می خواهید از پس آن ها بربیاید؟

آتلیه تخصصی نوزاد در کرج – آتلیه عکاسی نوزاد در کرج - عکاسی نوزاد در کرج

آتلیه تخصصی نوزاد مهرداد میرزایی در کرج

فرض کنیم که شما امکانات نور استودیویی در اختیار ندارید تا در خانه کودکی که قرار است از او عکاسی کنید، به کار بگیرید. همه چیزهایی که دارید این هاست: خودتان، دوربینتان و نور طبیعی. به نظرتان این ها کم است؟ در حقیقت اما از کافی هم بیشتر هستند، در صورتی که بدانید چگونه از آن چه دارید به درستی استفاده کنید.  اینجاست که مسئله عکاسی کودک با نور طبیعی مطرح می شود.

برای آنکه فقط با همین امکانات سه گانه (خودتان، دوربین و نور طبیعی) یک عکاسی موفق از نوزاد داشته باشید، این نکات را به کار بگیرید.

عکاسی موفق از نوزاد

بخش اول: برنامه ریزی (پیش از عکاسی)

با یک برنامه ریزی خوب شانس خود را برای موفقیت در روز عکاسی افزایش دهید. در طی یک یا دو هفته پیش از روز موعود عکاسی این قدم ها را بردارید:

گام اول: چرخه زندگی نوزاد

نوزادان و کودکان چرخه های زمانی خاص خودشان را دارند. به طور کلی این چرخه های تکرار شونده شامل این مراحل است: خواب-غدا-گریه-بازی-چُرت زدن. از والدین نوزاد و یا کودک مورد نظر بپرسید که چرخه او دقیقاً چگونه است و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

گام دوم: نوردهی

آیا قرار است در خانه شان عکاسی کودک و یا عکاسی نوزاد کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، مکان عکاسی می تواند شامل محل خواب نوزاد در یک اتاق با نور کم، یا در بین بازوان مادر در کنار پنجره، یا شاید حیاط پشتی با استفاده از طیف های مختلف رنگ در صورت عکاسی در زمان بازی کودک باشد. از نور مستقیم خورشید دور بمانید و فقط با نور پخش شده (دیفیوز شده) و مطبوع کار کنید. تحقیق کنید و متوجه شوید که در چه زمانی از روز این نور مناسب در خانه آن ها فراهم است.

گام سوم: لباس و پوشش

به والدین نوزاد توصیه کنید که لباس های کودک را به شکلی مرتب و آماده و تعدای هم برای مواقع ضروی و تعویض آماده برای روز عکاسی آماده نمایند. همچنین برای هرچه بهتر ایجاد کردن حس آرامش و راحتی و گرما برای نوزاد، معمولاً استفاده از پتو، کلاه کشی و اسباب بازی های نرم توصیه می شود. کنترل کنید که همه این آیتم ها در هماهنگی قابل قبولی از رنگ با یکدیگر باشند. اگر اتفاقاتی افتاد که فرصت این کار (هماهنگی رنگ ها) در روز عکاسی فراهم نشد، به هر طریق کار عکاسی را به پایان برسانید و در مرحله ویرایش، از تکنیک سیاه و سفید کردن عکس ها بهره بگیرید.

گام چهارم: جدول زمانی

سعی کنید تا آنجا که می توانید با برنامه ریزی مناسب خودتان، کوچکترین اتفاقاتی که در طول روز می افتد را برای عکاسی از نوزاد مد نظر قرار دهید (در هنگام وقوع آن ها آمادگی عکاسی داشته باشید). مثلاً اگر کودک در هنگام ظهر از خواب بر می خیزد، برای اینکار باید کمی قبل از آن مثلاً ۱۱:۴۵ آنجا باشید، آرام و آماده عکاسی. بعد از بیدارشدن در آشپزخانه غذا خواهد خورد و احتمالاً پس از آن کمی چهار دست و پا راه رفتن در حیاط پشت خانه است. اگر همه این فرآیند ها در یک روز اتفاق نمی افتند (مثلاً بازی کردن و چهار دست و پا راه رفتن در روز عکاسی شما اتفاق نمی افتد)، ایرادی ندارد، آماده باشید همان چرخه وقوع اتفاقات طبیعی و رفتارهای نوزاد و هر تعداد از آن ها که رخ می دهد را در روز عکاسی پیگیری کنید.

بخش دوم: روز عکاسی

در روز عکاسی احتمال آن که به هر دلیلی زمان کافی برای آنکه به شکل مطلوب عکاسی کنید را نداشته باشید زیاد است. در هر صورت این گام ها را در روز عکاسی و پیش از شروع عکس گرفتن مد نظر قرار دهید:

گام اول: یافتن نور مناسب

به دنبال نور بگردید و ببینید از کجا وارد می شود و کجا کم و زیاد می شود. به عبارت دیگر به خوبی نور طبیعی موجود در محل را بررسی کنید.

گام دوم: ترکیب بندی برای پس زمینه

بعد از آن که جهت نور ورودی و محل وقوع آن را یافتید، به ترکیب بندی فکرکنید. توجه کنید که برای ترکیب بندی ابتدا به پس زمینه توجه کنید.

گام سوم: تنظیم دوربین

در زمانی که والدین مشغول آماده کردن نوزاد برای عکاسی هستند، شما به تنظیم دوربین تان بپردازید: اندازه دیافراگم، سرعت شاتر و ISO مناسب را با گرفتن تعدادی عکس تمرینی بیابید. احتمال اینکه این تنظیمات نیاز به تغییراتی زیادی داشته باشد کم است، چرا که قرار است تا دقایق آینده با همین نور موجود عکاسی را انجام دهید.

گام چهارم : عکاسی

پس از پشت سرگذاشتن مراحل قبل، با کمک والدین، نوزاد را در محل عکاسی قرار دهید. در این لحظه ها زمان بسیار مهم اما در عین حال از کنترل شما نیز خارج است. آنچه نیاز دارید این است که آرام باشید و آنچه در مقابلتان رخ می دهد را به خوبی مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که شما می توانید جا به جا شوید. پس منعطف و روان حرکت کنید. قاب بندی (ترکیب بندی) کنید، دوربین را نزدیک چشمتان نگه دارید و دست به شاتر باشید (آماده عکس گرفتن). هر لحظه که چیزی می بینید که ارزش ثبت کردن دارد، بی درنگ عکاسی کنید. یک عکس عالی بهتر از ده عکس معمولی ست. تصویر کنید هر عکس که می گیرید، ۱۰ هزارتومان خرج تان می شود! پس درست و بهینه عکاسی کنید تا عکس عالی بگیرید.

نظرات کاربران

Call Now Buttonبا ما تماس بگیرید